Breaking News

Mycie instalacji fotowoltaicznych – najważniejsze zasady

Jeżeli zależy nam na skutecznym działaniu paneli fotowoltaicznych to musimy pamiętać o ich regularnej konserwacji. Według zaleceń powinny być one myte dwa razy do roku – wczesną wiosną i późną jesienią. O czym pamiętać podczas mycia paneli? Podpowiadamy. 

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne?

Według zaleceń ekspertów instalacja fotowoltaiczna powinna być czyszczona co najmniej dwa razy do roku. Dobrym na to czasem jest wczesna wiosna oraz późna jesień. W okresie zimowym na instalacji gromadzi się wiele rodzajów zanieczyszczeń. Topniejący śnieg zostawia na panelach brudne zacieki, a oprócz tego osadza się na nich kurz i unoszący się w powietrzu pył. Mycie wczesną wiosną jest przygotowaniem instalacji do lata.

Mycie instalacji fotowoltaicznych późną jesienią ma na celu oczyszczenie paneli z opadających liści i gałęzi, dzięki czemu będą miały one szanse czerpać energię z jesiennego słońca. Zaletą mycia instalacji wiosną i jesienią jest również fakt, że są to chłodniejsze miesiące. Sprawia to, że panele nie są wtedy bardzo nagrzane co ułatwia proces komfortowego i bezpiecznego ich mycia. Decydując się na samodzielne czyszczenie warto zapoznać się z kilkoma zasadami.

O czym pamiętać czyszcząc panele fotowoltaiczne?

Po pierwsze – mycie paneli solarnych nie powinno odbywać się w środku dnia. Są one wtedy bardzo nagrzane, więc należy poczekać aż ostygną. Po drugie – do czyszczenia paneli słonecznych nie należy używać szorstkich materiałów, gdyż mogą one je porysować. W myciu najlepiej sprawdza się zwykła, miękka gąbka. Nie należy również używać detergentów. Panele najlepiej myć za pomocą wody destylowanej lub ewentualnie mieszanki płynu do mycia szyb i octu winnego.

Podczas mycia paneli fotowoltaicznych nie można zapominać o bezpieczeństwie. Jeżeli instalacja znajduje się na dachu budynku to przed rozpoczęciem czyszczenia należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Tak jak już wspomnieliśmy – aby panele działały sprawnie należy je myć co najmniej dwa razy do roku. Należy to robić ręcznie, nie używając myjek ciśnieniowych. Woda pod ciśnieniem może uszkodzić instalację.

Dodaj komentarz