Breaking News

Przedawnienie długu – co trzeba wiedzieć?

Długi należy spłacać w terminach, co wydaje się być kwestią oczywistą. Nie zawsze jednak sytuacja finansowa niektórych osób jest bardzo oczywista. Wielu dłużników nie jest często świadomych swoich praw i nie wiedzą, że mogą się one przedawnić. Nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego z 2018 roku skróciła podstawowy termin przedawnienia roszczeń. Czy oznacza to, że można zapomnieć o spłacaniu swoich świadczeń? Podpowiadamy.

Co to znaczy, że dług się „przedawnia”?

Przedawnienia długu to temat szczególnie interesujący dla tych, którzy wpadli w spiralę zadłużenia i liczą na to, że po upływie określonego czasu ich dług zostanie umorzony. Nie jest to jednak takie proste, jakby się mogło wydawać, a samo zagadnienie przedawnienia długu wymaga wyjaśnienia. Prawnie jest ono regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego.

Kiedy dług się przedawnia? Nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego, która weszła w życie w 2018 roku, wprowadziła zasadę, że jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, podstawowy termin przedawnienia wynosi sześć lat, a w przypadku długów związanych z prowadzeniem działalności trzy lata. Należy jednak rozróżnić różne rodzaje długów. W zależności od powodu powstania zobowiązania termin przedawnienia jest inny.

Czy każdy dług się przedawnia?

Warto jednak wiedzieć, że z przeterminowaniem długu mamy do czynienia tylko wtedy, gdy jego spłaty nie domaga się wierzyciel przez określony czas. Najważniejszy jest jednak fakt, że nie wszystkie długi mogą się przeterminować. Jakie długi się nie przedawniają? Przede wszystkim te, które dotyczą kredytu hipotecznego.

W tym przypadku bank z pewnością podejmie wszelkie możliwe kroki, aby odzyskać chociaż część zadłużenia np. poprzez zastosowanie licytacji komorniczej. A jakie długi się przedawniają? Wszystkie te, które opisane zostały w tabeli powyżej. Jak sprawdzić przedawnienie długu? Najprościej zajrzeć do bazy BIK, aby sprawdzić, czy masz tak aktualne zadłużenia. Możesz także skorzystać z pomocy prawnika.

Zasadniczy termin przedawnienia długu wynosi 6 lat. Ten termin dotyczy również roszczeń, które zostały potwierdzone wynikiem sądu, a najczęściej o takich mowa, gdy dług trafił do firmy windykacyjnej. Po ilu latach przedawnia się dług u komornika? Odpowiedź na to pytanie będzie taka sama jak w przypadku firmy windykacyjnej. W praktyce zdarza się to jednak bardzo rzadko. Komornik zrobi wszystko, co w jego mocy, aby odzyskać dług. Dzięki temu pytanie ,,na czym polega przedawnienie długu” staje się nieco bardziej klarowny.

Dodaj komentarz