Breaking News

Co wykrywa rezonans magnetyczny głowy?

Wizyta u lekarza często kończy się plikiem skierowań. Zgłaszasz się z pozoru niegroźnym bólem w okolicach skroni, które zamienia się potem w kilka kolejnych wizyt na pobranie krwi czy wykonanie badań obrazowych. Jednym z nich jest rezonans magnetyczny głowy? Sprawdź, na czym on polega!

Rezonans magnetyczny głowy (MRI głowy) to badanie wykorzystywane w razie przypuszczenia wad rozwojowych mózgu, padaczki, udarów, guzów mózgu i wielu innych schorzeń. Zawsze warto pamiętać o tym, że rezonans magnetyczny głowy wcale nie musi precyzyjnie wskazać konkretnego schorzenia. Najistotniejsze jest jednak to, iż jest on badaniem nieinwazyjnym, a więc dla pacjenta nie wiąże się z żadnym ryzykiem powikłań.

Ile trwa rezonans magnetyczny głowy – czy jest bezpieczny?

To, ile trwa MRI, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania badania oraz aparatury wykorzystywanej przez placówkę medyczną. Rezonans magnetyczny głowy obrazuje struktury organizmu przy dokładnej analizie tkanek miękkich, jak i struktur kostnych. Jeśli lekarze przypuszczają, że problem schorzenia leży nieco głębiej, aby uwydatnić opis rezonansu, stosują tzw. kontrast. Podaje się go dożylnie przed badaniem. Średni czas trwania rezonansu magnetycznego głowy to od 20 do 60 minut.

Uwaga! Podczas badania pacjent musi leżeć nieruchomo!

Rezonans magnetyczny głowy – ile kosztuje prywatnie?

Koszt wykonania rezonansu magnetycznego głowy to wydatek na poziomie od 300 do 600 złotych w zależności od placówki medycznej oraz miejscowości. Jednorazowo nie zawsze jest to bardzo wysoki koszy, jednak należy pamiętać, że zazwyczaj na jednym typie badania diagnoza się nie kończy. Nie masz środków na prywatne wizyty, a terminy na NFZ są zbyt odległe? Sprawdź kalkulator ubezpieczeń zdrowotnych. Po wykupieniu dodatkowej polisy, z odpowiednim zakresem usług, możesz wykonać niezbędne badania (w tym MRI) w ramach ubezpieczenia.

Co wykrywa rezonans magnetyczny głowy?

Nie ma ogólnej zasady co do tego, co wykrywa rezonans magnetyczny głowy. Przypuszczenia lekarzy mogą zostać potwierdzone takim badaniem w przypadku:

  • padaczki,

  • wad rozwojowych mózgu,

  • zakażenia układu nerwowego,

  • guza mózgu,

  • udaru,

  • chorób przysadki lub ucha wewnętrznego,

  • chorób naczyniowych, np. tętniaków,

  • i wielu innych…

Jeśli wykupisz zdrowotne ubezpieczenie online, możesz zyskać dostęp do badań diagnostycznych w ramach umowy z ubezpieczycielem. To rozsądne rozwiązanie dla osób, które potrzebują częstszych wizyt u lekarzy specjalistów, ale i tych, którzy nie chcą marnować czasu w kolejkach. Warto zaznaczyć, że rezonans magnetyczny głowy nie zawsze musi wskazać na konkretne schorzenie, a w wielu przypadkach konieczne będzie wykonanie dodatkowej diagnostyki.

Dodaj komentarz